Lõikelaudade kasutamine & hooldamine

Miks lõikelauda hooldada?

Lõikelauda tuleb regulaarselt hooldada, et säilitada puitu kaitsev kiht ning tagada lõikelaua võimalikult pikk eluiga ning ilus välimus. Puidu poorsus mõjutab toitainete imendumist puidu pindmistesse kihtidesse ning seetõttu tuleb lõikelauda korrapäraselt hooldada, et lõikelauda kataks nn kaitsekiht. Omalt poolt soovitame lõikelauda näiteks korra kuus hooldada, kuid see sõltub palju ka kasutusaktiivsusest. Kõige paremini annab lõikelaud sellest märku, kui see enam vett ei tõrju. Siis oleks õige aeg taas õlitamiseks! See protsess on lihtne ja kiire ning jõukohane igeühele 🙂 

Lõikelaua hooldusjuhend

1. Enne hoolduse teostamist puhasta korralikult lõikelaud. Selleks on soovitatav kasutada jämedat soola ning poolikut sidrunit, millega pind üle käia (võib kasutada ka ökoloogilisi vahendeid või seepi). Seejärel tuleb lõikelaud veega pesta ning ära kuivatada. Parim viis kuivamiseks on asetada lõikelaud küljega püstisesse asendisse. Võib ka lapikult tasasel pinnal, kuid sel juhul peab olema näiteks restil või hästi imenduval rätikul, et niiskus alla ei jääks ja laud ainult ühelt poolt ei kuivaks. Nii väheneb võimalus, et laud peaks kõveraks kuivama.

2. Lase lõikelaual korralikult ära kuivada, siis imeb pind peale kantavat õli paremini sisse.

3. Kanna peale väike kogus õli ning hõõru köögipaberi või rätikuga sisse kõik küljed. Soovitatavalt kasuta selleks spetsiaalset lõikelaua jaoks mõeldud õli, kuid selle puudumisel on väga hea alternatiiv ka linaõli. Teisi õlisid (oliivõli, juurviljaõlid, pähkliõlid, maisiõli, seesamiõli, kanepiõli) ei ole soovitatav kasutada, kuna need võivad aja möödudes hakata eritama ebameeldivat lõhna ning toidule võõra maitse juurde jätta.

4. Jäta õli mõneks ajaks imenduma. Kui näed, et puit imeb kõik õli endasse, lisa veel veidi õli ning määri kõik küljed sisse. Jäta lõikelaud taas seisma ning korda protsessi, kuni lõikelaud ei ime enam õli sisse. Uue lõikelaua puhul imeb puit rohkem õli sisse ning seetõttu peab seda protsessi võib-olla kordama, mõni koht võib olla „eriti janune“.

5. Lase lõikelaual rahulikult kuivada. Paarist tunnist piisab, kuid soovitatav on jätta õli imenduma ka üleöö. Kui õli on sisse tõmmanud, eemalda liigne õli pehme lapi või majapidamispaberiga.

Graf Disain pakub ka lõikelaudade põhjalikku hooldusteenust, mille käigus eemaldame vana kihi ning teeme Sinu lõikelaua taas uueväärseks.